Leczenie bezsenności

Jak radzić sobie ze złością

Czym jest bezsenność

Określamy ją jako niewystarczającą ilość i/lub jakość snu, wynikającą z nieadekwatnego czasu snu (utrudnione zasypianie, brak możliwości utrzymania ciągłości snu w nocy, przedwczesne poranne budzenie się) lub braku po- czucia właściwości regeneracyjnych snu. Odczuciom tym towarzyszą cierpienie, pogorszenie funkcjono- wania i obniżenie jakości życia w ciągu dnia (Grabowski, 2011).

Co wywołuje bezsenność

Wśród najważniejszych czynników wywołujących bezsenność znajdują się stres, kryzysy życiowe, problemy zdrowotne. Jednak często to nasze złe nawyki i próby radzenia sobie z bezsennością powodują przedłużające się problemy ze snem i podtrzymanie objawów. Do takich strategii należy np. zbyt duża uważność na sygnały świadczące o braku snu i niemal wyczekiwaniu na nie, bądź nadmierne zamartwianie się i drzemki w ciągu dnia.

Leczenie bezsenności

Naturalny sen można przywrócić dopiero, kiedy będzie on pojawiał się swobodnie, nieintencjonalnie. Proponuję terapię poznawczo-behawioralną - leczenie o udokumentowanej skuteczności. 70-80% pacjentów uzyskuje znaczącą poprawę jakości snu (również w przypadku współwystępujących chorób). Badania pokazują, że tego typu terapia może również ułatwiać odstawianie leków nasennych. Terapia ta obejmuje zazwyczaj 6-8 spotkań. Nasza praca w zależności od występujących problemów, będzie skupiała się na:

  • Wywiadzie, diagnozie oraz obserwacji
  • Przywróceniu odpowiedniej higieny snu
  • Zmniejszeniu wzbudzenia towarzyszącego problemom z zaśnięciem
  • Stworzeniu nowych skojarzeń z miejscem wypoczynku i snu
  • Nauką relaksu
  • Identyfikacją nieracjonalnych przekonań na temat snu
Połącz
Mapa
Menu główne