Leczenie nadmiernej agresji

Jak radzić sobie ze złością

Jak radzić sobie ze złością?

Problem z kontrolowaniem złości może dotyczyć wielu osób i nie zawsze musi ujawniać się poprzez przemoc wobec drugiej osoby, choć najczęściej pojawia się właśnie w bliskich związkach. Takie trudności narażają na częste i gwałtowne konflikty, obwinianie innych czy skłonność do nałogów.

Problem jednak nie polega na samej obecności agresji w człowieku, ponieważ jest ona naturalna i w pewnym natężeniu (w zależności od warunków w jakich żyjemy) niezbędna do dobrego funkcjonowania. To właśnie jej natężenie i sposób wyrażania powoduje właśnie cierpienie.
Odpowiednie zrozumienie przeżywanych stanów emocjonalnych, wyrażenie ich i wykorzystanie w konstruktywny sposób, a także rozpoznawanie i dbanie o własne potrzeby stanowią prawidłowe zachowanie umożliwiające reagowanie w sposób akceptowalny przez innych i dobry dla siebie.

Nadmierna agresja może być również wynikiem już wcześniej ukształtowanego uzależnienia. Wówczas niezbędne będzie w pierwszej kolejności podjęcie terapii uzależnień, bądź bycie w abstynencji przynajmniej od kilku miesięcy.

Moje doświadczenie pracy z pacjentami zgłaszającymi problem z kontrolowaniem agresji ukazało wysoką skuteczność terapii indywidualnej (czasami w połączeniu z pracą grupową).Jeżeli Ty bądź ktoś z twojego otoczenia jest gotowy do podjęcia pracy i zmiany starych schematów zachowań - zapraszam do zakładki kontakt

Połącz
Mapa
Menu główne